Obsežna biotska raznovrstnost obalnih območij severnega Jadrana predstavlja strateško prednost za lokalno gospodarstvo. Vendar so ta območja pred naraščajočo okoljsko krizo: invazijo modrega raka, ki ogroža lokalno biotsko raznovrstnost in človeške dejavnosti. Projekt BLUECRAB želi zaščititi severni Jadran s sistemom monitoringa in trajnostnim upravljanjem te tujerodne vrste, pri čemer sodelujejo institucije, ribiči in lokalne skupnosti. Projekt vključuje razvoj inovativnega sistema spremljanja in selektivnih ribolovnih praks ter ustanovitev observatorija za ublažitev škodljivih učinkov modre rakovice. Prav tako predvideva razvoj čezmejne strategije in dveh akcijskih načrtov za spremljanje širjenja rakovice ter spodbujanje uživanja te vrste za nadzor populacije. Izvajanje projekta BLUECRAB bo dolgoročno koristilo ribičem in lokalnim skupnostim ter vključuje čezmejno partnerstvo organizacij, javnih organov, nevladnih organizacij in univerz.
JAVNO – CIVILNO – ZASEBNO PARTNERSTVO ZA ZAŠČITO IN OHRANITEV REK IN MOKRIŠČ KOT MODRO-ZELENE INFRASTRUKTURE
Ohranjene reke in mokrišča so naravni blažilci za spopadanje s podnebnimi spremembami in vremenskimi ekstremi ter so ključni za ohranjanje biotske raznovrstnosti. 12 projektnih partnerjev iz 11 evropskih držav sodelujemo z različnimi deležniki pri sooblikovanju zakonskih predlogov. Vzpostavili bomo medsektorsko in interdisciplinarno delovno skupino za celinske vode, ki jo bodo sestavljali najrazličnejši strokovnjaki. Iskali bomo usklajene rešitve, ki vsebujejo zadnja znanstvena dognanja iz njihovega področja. V okviru pilotne raziskave bomo raziskali katere hidro-morfološke lastnosti reke lahko beležimo z eno od že obstoječih aplikacij in kako približati aplikacijo različnim deležnikom.
LIFE Boat to rescue four Danube sturgeon species from extinction
Projekt izvajamo skupaj z desetimi projektnimi partnerji iz sedmih držav donavskega porečja in je vreden 11,8 milijonov evrov (67 % financirano s strani LIFE). V okviru projekta bomo v Sloveniji postavili tipsko kontejnersko valilnico za kečige, t.i. »murske zmaje«, v kateri bomo njihove mladice izpostavili vodi iz reke Mure. Na ta način se bo mladicam Mura vtisnila v spomin, kar jim bo kasneje, ko odrastejo, v času drsti, služilo kot smerokaz in odgovor na vprašanje »Kje izleči ikre?«. Vse te aktivnosti izvajamo v upanju, da bomo čez približno tri do osem let lahko opazili prve povratnike, ki se bodo prišli v Muro drstiti, kar bi potrdilo uspeh naših naprezanj, torej ponovno prisotnost stabilne populacije kečig v reki Muri.
Na nas se lahko obrnete preko navadne ali elektronske pošte, telefona ali pa izpolnite spodnji obrazec in odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
Zavod za ihtiološke in ekološke raziskave
Šmartno 172
2383 Šmartno pri Slovenj Gradcu
Slovenija
Zavod za ihtiološke in ekološke raziskave
Poslovna enota Ljubljana
Staretova ulica 1
1233 Dob
Slovenija
Tel.: 040 473 597
email: revivo@ozivimo.si
ID za DDV: SI 50862081
Matična številka: 6951287000
TRR: SI56 1010 0005 4739 714
Račun odprt pri banki: Intesa Sanpaolo Bank (Banka Koper)